code geel

Welke landen hebben code geel?

Op 29 juli 2026 geldt code geel voor 65 landen. Geel betekent dat er iets speelt waar je rekening mee moet houden.

Stand van 29 juli 2026 · gebaseerd op het reisadvies van de Rijksoverheid

Wat code geel betekent

Er spelen veiligheidsrisico's, bijvoorbeeld criminaliteit, onrust of natuurgeweld. Reizen kan, maar bereid je voor: lees waar de risico's zitten en vermijd die gebieden.

Het gaat om risico's die je reis niet in de weg hoeven te staan, maar die je wel moet kennen: criminaliteit in bepaalde wijken, onrust rond verkiezingen, een gebied waar je beter niet komt. Het advies per land zegt om welke gebieden het gaat, en dat is de tekst die je wilt lezen voordat je boekt.

Een land krijgt de zwaarste code die er ergens geldt, ook als dat om een grensstrook gaat. Van de 65 landen waarvan we de officiële kaart gemeten hebben, dekt code geel bij 5 een deel van het land en bij 60 vrijwel het hele land. In de lijst hierboven staat achter die landen welk deel het is.

Bij 7 adviezen in deze lijst is de geldigheidsdatum verstreken die het ministerie er zelf op gezet heeft. De code klopt dan nog met wat er gepubliceerd is, maar is toe aan een herziening. Op de landenpagina staat tot wanneer een advies liep.

Verzekering en boeken

Een gele code is voor de meeste verzekeraars geen reden om iets uit te sluiten. Bij oranje en rood ligt dat anders, dus als een deel van je route zwaarder gekleurd is, kijk dan wat je polis daarover zegt.

Veelgestelde vragen over code geel

Wat betekent code geel in een reisadvies?+

Er spelen veiligheidsrisico's, bijvoorbeeld criminaliteit, onrust of natuurgeweld. Reizen kan, maar bereid je voor: lees waar de risico's zitten en vermijd die gebieden.

Welke landen hebben code geel?+

Op 29 juli 2026 geldt code geel voor 65 landen: Antarctica, Argentinië, Bahama's, Belize, Botswana, Brazilië, Brunei Darussalam, Chili, China, Comoren, Costa Rica, Dominicaanse Republiek, El Salvador, Equatoriaal-Guinea, Eswatini (Swaziland) en 50 andere landen. De volledige lijst staat op deze pagina en wordt elke dag opnieuw opgebouwd.

Geldt code geel voor een heel land?+

Lang niet altijd. Een land krijgt de zwaarste code die er ergens geldt, ook als dat een grensstrook is. Van de 65 landen waarvan we de officiële kaart gemeten hebben, dekt code geel bij 5 een deel van het land en bij 60 vrijwel het hele land. In de lijst op deze pagina staat achter die landen welk deel het is.

Kan ik met code geel nog verzekerd op reis?+

Een gele code is voor de meeste verzekeraars geen reden om iets uit te sluiten. Bij oranje en rood ligt dat anders, dus als een deel van je route zwaarder gekleurd is, kijk dan wat je polis daarover zegt.

Hoe actueel is deze lijst?+

Deze pagina wordt elke dag opnieuw opgebouwd met de dan bekende reisadviezen; de stand hierboven is die van 29 juli 2026. Het ministerie van Buitenlandse Zaken past een advies aan wanneer de situatie daar aanleiding toe geeft, dus check bij twijfel het advies van het land zelf.

De andere codes

Alle 247 landen met een code naast elkaar staan op dekleurcodepagina, en op dewereldkaartzie je in één beeld waar ze liggen.